Rodzaje hybryd w ofercie Ford Kuga

11.05.2021

Rozwój elektromobilności na świecie nabrał niesamowitego tempa. Na rynku wciąż pojawiają się nowe modele aut z napędami hybrydowymi i elektrycznymi, a klienci podczas wyboru samochodu stają przed nie lada wyzwaniem. Najnowsza generacja Forda Kuga daje ogrom możliwości i jest dostępna we wszystkich możliwych wariantach – od silników Diesla po hybrydę typu plug-in! Skupmy się jednak na hybrydach, bowiem w ofercie tego modelu znajdują się wszystkie jej rodzaje tj. mHEV, HEV i PHEV.  Czym się różnią? Jakie są ich kluczowe cechy?

Hybrydowe wersje Forda Kuga

Aby dać klientom wybór i możliwość dopasowania napędu hybrydowego do własnych preferencji, Ford postanowił zaoferować najnowszą generację modelu Kuga z całym przekrojem napędów hybrydowych. Niezależnie, czy komuś zależy na możliwości pokonania znacznego odcinka drogi na napędzie czysto elektrycznym, lub woli bezobsługowy system hybrydowy, czy też nie ma przekonania do hybryd i wolałby zacząć od czegoś „lekkiego”, w ofercie Forda Kuga znajdzie to, czego oczekuje od swojego nowego crossovera. Jeśli ktoś nadal jest niezdecydowany, powinien bliżej poznać cechy charakterystyczne poszczególnych wersji napędu hybrydowego.


Miękka hybryda mHEV - bezszelestny system Start/Stop i płynne ruszanie

Napęd mHEV (mild Hybrid Electric Vehicle) to zdecydowanie rozwiązanie dla osób, które nie czują potrzeby posiadania pełnej hybrydy HEV lub doładowywanej z gniazdka PHEV, preferują konwencjonalny napęd, ale mimo to dostrzegają niezaprzeczalne zalety wprowadzenia silnika elektrycznego do układu napędowego. Pozornie udział jednostki elektrycznej jest znikomy, ale komfort jazdy samochodem typu mHEV jest zdecydowanie większy w porównaniu do konwencjonalnego napędu bez hybrydy.

Układ napędowy mHEV w Fordzie Kuga wykorzystuje wysokoprężny silnik Ford EcoBlue i 48-woltowy silnik elektryczny, który pełni wyłącznie funkcję wspomagającą m.in. podczas ruszania oraz jako wsparcie systemu Start/Stop. Współpraca tych dwóch źródeł pozwala nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin, ale również niemal bezszelestnie uruchomić i wyłączyć silnik np. podczas postoju na światłach. Dzięki ładowaniu baterii za pomocą odzyskiwanej energii np. podczas hamowania regeneracyjnego, nowy Ford Kuga z napędem EcoBlue Hybrid doskonale sprawdzi się podczas podróży na krótkich dystansach, szczególnie w mieście i przy niższych prędkościach.


Tradycyjny napęd hybrydowy HEV - krótkie dystanse na napędzie elektrycznym

W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że napęd HEV jest rozwinięciem miękkiej hybrydy mHEV, bowiem tutaj również silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową, zaś energia niezbędna do jego zasilania pozyskiwana jest wyłącznie podczas jazdy (odzyskiwanie energii z hamowania). W praktyce Ford Kuga z tradycyjnym napędem hybrydowym łączy w sobie wysoce wydajny 2,5-litrowy silnik spalinowy z jednostką elektryczną zasilaną wysokonapięciowym akumulatorem.

W przypadku hybrydy HEV silnik elektryczny ma zdecydowanie wyższą moc. Jest wykorzystywany nie tylko jako wsparcie silnika spalinowego podczas rozruchu i ruszania z miejsca, ale w pewnych okolicznościach, jest w stanie przejąć rolę jednostki napędowej na niewielkich dystansach i przy niskich prędkościach. Baterie mają również znacznie większą pojemność, zaś energia potrzebna do ich naładowania pozyskiwana jest w czasie hamowania, poprzez przetworzenie energii kinetycznej na energię elektryczną.


Hybryda ładowana z gniazdka pHEV - świetna dynamika i nawet 56 km jazdy bezemisyjnej

Dla tych, którzy chcą częściej korzystać z napędu elektrycznego, ale nie chcą ograniczać zasięgu auta i uzależniać go od infrastruktury drogowej, przygotowano Forda Kugę w odmianie hybrydowej plug-in. W tym przypadku zastosowano połączenie dwóch źródeł napędu: 2,5 - litrowego silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym, zapewniając łącznie moc 225 KM, oraz niezwykle niskie zużycie paliwa i emisję CO2 wynoszącą zaledwie 32 g CO2/km (WLTP).

O ile w hybrydzie tradycyjnej HEV kierowca ma niewiele możliwości ustawień napędu, tak w tym przypadku może sam decydować, kiedy i jak korzystać z zasilania elektrycznego, dokonując wyboru jednego z trybów jazdy: silnik elektryczny (EV - Teraz), silnik benzynowy (EV - Później), połączyć pracę obydwu (EV - Auto) czy też  użyć silnika spalinowego do naładowania akumulatora podczas jazdy (Ładowanie). Zasięg elektryczny Kugi Plug-in Hybrid w trybie EV wynosi do 56 km. Oczywiście po rozładowaniu akumulatorów auto zmienia się w hybrydę tradycyjną, zaś zasięg auta ogranicza jedynie paliwo w baku, oraz dostępność stacji benzynowych.


Wybór aż trzech wersji hybrydowych otwiera przed klientami drzwi do elektryfikacji. Tak szeroki wybór pozwala dopasować napęd do własnych potrzeb bez konieczności rezygnacji z zasięgu, możliwości jazdy bezemisyjnej czy też ze świetnych osiągów. W każdym przypadku nieodłączną zaletą jest komfort i płynność jazdy. – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.

Skontaktuj się z namiSprawdź nowy Ford KugaDowiedz się więcej o samochodach hybrydowych i elektrycznych


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga

  Ford Kuga
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD
 • Promocja kończy się: 31.08.2023

  SERWIS

  Moc hamowania, na której możesz polegać

  Moc hamowania, na której możesz polegać
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile
Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od FordStore Auto NobileOpinie