Mniej znaczy więcej - Mustang Mach-E

30.03.2021

Nowe podejście do projektowania zdecydowanie zmieniło perspektywę kierowcy - dowodem jest wnętrze Mustanga Mach-E.

Zajęcie miejsca w kabinie Forda Mustanga Mach-E niesie ze sobą wiele wrażeń, jakich nie dostarczało nam do tej pory wnętrze żadnego innego pojazdu Forda. Zupełnie nowy projekt jest kulminacją prac nad oczekiwanymi przez klientów wrażeniami – przestronności, zaawansowania technologicznego i „ciepła”.

Podczas gdy w ostatnich dziesięcioleciach we wnętrzu samochodu panował trend „więcej”: więcej przycisków, więcej funkcji, więcej elementów, Ford poszedł drogą redukcji, stosując skoncentrowany na człowieku język projektowania, aby uporządkować wnętrze i wprowadzić spójność elementów w przestrzeni.

Efektem tych prac jest widok z fotela kierowcy w Mustangu Mach-E, który będzie stanowił punkt odniesienia dla projektantów idących drogą elektryfikacji.


Kiedy myślimy o tym, jak zmieniły się samochody, bierzemy zwykle pod uwagę ich wygląd zewnętrzny, ale kierowcy i pasażerowie widzą je przez większość czasu od środka – powiedział Amko Leenarts, dyrektor działu projektów w Ford of Europe. – To była niesamowita podróż do dynamicznego, spójnego wnętrza Mustanga Mach-E, gdzie osiągnięto więcej stosując mniej, a jednocześnie umieszczając wszystkie ważne elementy sterowania w zasięgu ręki. I będziemy stosować to podejście w projektach przyszłych pojazdów, odbierając opinie od naszych klientów i tworząc wnętrza, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Celem projektowania redukującego jest stworzenie bardziej komfortowej i klarownej przestrzeni kierowcy. W przypadku Mustanga Mach-E, odnosi się to do dużego, centralnie umieszczonego ekranu dotykowego, który łączy wiele elementów sterujących w jednym miejscu.

Gładka deska rozdzielcza ze zintegrowanym głośnikiem jest najnowszym osiągnięciem w nieustannym dążeniu do zwiększenia przyjemności jazdy i długich podróży. Innymi przykładami są bezprzewodowe ładowanie i cyfrowa instrukcja obsługi eliminujące potrzebę używania przewodów i papieru.


W samochodzie wyścigowym P1 chodziło o to, aby zredukować sterowanie do najważniejszych dla samej gry funkcji, jak prędkość, pozycja w wyścigu i czas okrążenia. W połączeniu ze stonowaną paletą kolorów, ogranicza to rozpraszanie uwagi kierowcy, dzięki czemu może on skupić się na wyścigu. Minimalistyczne podejście możemy zastosować również w projektowania wnętrz przyszłości, w których wszystko, co znajduje się w środku, jest tym, czego klienci oczekują najbardziej – powiedział Robert Engelmann, projektant wnętrz w Ford of Europe.

Ewolucja perspektywy kierowcy

Wnętrza samochodów Forda przez lata bardzo się zmieniły. Dokładne zmiany można zobaczyć na filmie stworzonym z perspektywy miejsca kierowcy, w kilkunastu pojazdach, od Modelu T, po Mustanga Mach-E.


To właśnie dzięki wprowadzanym licznym innowacjom osiągnęliśmy po latach rozwoju i udoskonalania nasze współczesne, nowoczesne wnętrza, co ukazuje film powyżej:

 • Szyby w samochodach były początkowo montowane tylko jako wyposażenie dodatkowe,
 • Zaokrąglone przednie szyby doprowadziły do rozwoju klimatyzacji, po wprowadzeniu nowego kształtu nie mogły być już otwierane,
 • Kiedy zostały wprowadzone radia, stanowiły początkowo 20 procent wartości pojazdu,
 • Na stylistykę desek rozdzielczych zaraz po wojnie miał wpływ wyścig kosmiczny, kiedy technologia zyskiwała coraz większy wpływ na życie ludzi – stąd więcej pokręteł, przełączników i wskaźników,
 • Pojawienie się gier wideo i manualnych sterowników do gier miało wpływ na projekt kierownicy, gdzie w zasięgu kciuków kierowcy umieszczono przyciski,
 • Dzisiejsze wnętrza są coraz częściej wykonywane z bardziej wytrzymałych materiałów, które lepiej znoszą kontakt z produktami takimi jak płyny dezynfekujące ręce, balsamy do opalania czy środki odstraszające owady.

Skontaktuj się z nami


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga

  Ford Kuga
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD
 • Promocja kończy się: 31.08.2023

  SERWIS

  Moc hamowania, na której możesz polegać

  Moc hamowania, na której możesz polegać
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile
Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od FordStore Auto NobileOpinie