Jak działa system ochrony pieszych w samochodach?

10.02.2021

Samochody nowej generacji posiadają liczne systemy wspomagające kierowcę, dzięki którym możemy uniknąć kolizji lub potrącenia pieszych. Jednym z takich systemów montowanych w pojazdach marki Ford jest system zapobiegania kolizjom Pre-Colision Assist, który może zmniejszyć siłę kolizji lub wręcz pozwolić uniknąć zderzenia. System pozwala na ograniczenie siły zderzenia lub uniknięcie kolizji podczas jazdy w korkach ulicznych i przemieszczania się z niską prędkością. Jak to działa?

Jeśli system wykryje, że samochód przed Tobą nagle się zatrzymał automatycznie włącza hamulce rozpoczynając proces hamowania. W zależności od prędkości, z jaką się poruszałeś pozwala to ograniczyć impet zderzenia lub mu całkowicie zapobiega. Analogicznym systemem ochrony pieszych jest system Pedestrian Detection. Jak działa?

System Pedestrian Detection w samochodach maki Ford

Dotychczasowe systemy ochrony pieszych w samochodach okazywały się zwodne z dwóch główny powodów. Po pierwsze, ludzie zachowują się w sposób nieprzewidziany i w każdej chwili mogą wejść na jezdnię lub pojawić się za cofającym samochodem. Po drugie, nie odbijają promieniowania z taką samą intensywnością jak poruszające się po drodze pojazdy, w związku z czym pozostają niewidoczni dla dotychczasowych systemów antykolizyjnych. W nowym Fordzie Mondeo jako pierwszym modelu marki zastosowano system ochrony pieszych, który rozwiązuje oba te problemy. System bazuje na dwóch czujnikach – kamerze monitorującej sytuację przed samochodem oraz radarze identyfikującym odległość pojazdu od przeszkody, w tym przypadku pieszego przechodzącego przez jezdnię. W ten sposób dwie najbardziej newralgiczne z perspektywy wypadków z udziałem pieszych strefy podlegają stałej kontroli. Kiedy system zidentyfikuje zagrożenie kierowca zostaje ostrzeżony sygnałem dźwiękowym i świetlnym. Tym samym system Pedestrian Detection daje kierującemu szanse na odpowiednio szybką reakcję. Jeśli reakcja ta nie nastąpi system uruchamia automatyczny proces hamowania – ten sam, który wykorzystuje znany już właścicielom pojazdów marki Ford system zapobiegania kolizjom Pre-Colision Assist.

Radar i kamera to oczywiście za mało, żeby efektywnie zidentyfikować kierunek poruszania się pieszego, o którym już wcześniej wspomnieliśmy, że zachowuje się w sposób nieprzewidywalny. Dlatego całość systemu Pedesrtian Detection jest zarządzana z poziomu komputera, który stosując odpowiedni algorytm przewiduje kolejne kroki pieszego na ulicy i na tej podstawie ostrzega kierowcę o ryzyku potencjalnego zderzenia.

Czy system ochrony pieszych jest skuteczny?

Sceptycy uważają, że system ochrony pieszych nigdy nie zastąpi czujności i koncentracji kierowcy. I pod tym względem mają rację. Opracowując nowe systemy wspierania kierowcy inżynierowie cały czas podkreślają, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi czujnego oka kierowcy i okaże się bezskuteczna, jeśli ten nie dostosuje prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Dlatego wszystkie systemy bezpieczeństwa montowane w nowych samochodach powinniśmy jako formę wsparcia i poprawy bezpieczeństwa pieszych i pasażerów, a nie wymówkę dla tego, żeby prowadzić bezmyślnie, nadużywać prędkości i nie koncentrować się na drodze oraz pozostałych uczestnikach ruchu.

Skontaktuj się z namiUmów się na jazdę próbnąAktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga

  Ford Kuga
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD
 • Promocja kończy się: 31.08.2023

  SERWIS

  Moc hamowania, na której możesz polegać

  Moc hamowania, na której możesz polegać
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile
Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od FordStore Auto NobileOpinie