Co to jest system Auto-Start-Stop?

10.02.2021

Coraz więcej samochodów nowej generacji jest wyposażona w system Auto-Start-Stop. Czemu służy to rozwiązanie? Czy warto z niego korzystać w codziennej jeździe po mieście? 

System Auto-Start-Stop to system zarządzający pracą silnika, który odpowiada za jego wyłączanie i włączanie podczas gdy samochód staje i rusza. W większości pojazdów system Auto-Start-Stop może być użytkowany opcjonalnie – wyłączenie systemu dostępne jest z pozycji przycisku znajdującego się na panelu przednim samochodu, jednocześnie system dezaktywuje się automatycznie w momentach zwiększonego poboru energii w kabinie pojazdu np. po uruchomieniu ogrzewania przedniej szyby czy fotela kierowcy.

Jak działa i czemu służy system Auto-Start-Stop?

System Auto-Start-Stop pozwala przede wszystkim na ograniczenie zużycia paliwa w trakcie jazdy po mieście, co przekłada się również na obniżenie emisji CO2. W rezultacie samochody wyposażone w system automatycznego zarządzania pracą silnika są bardziej ekologiczne i spełniają wyśrubowane normy emisji spalin pozwalając kierowcy na poruszanie się po centrach większości miast na terenie całej Europy.

Działanie systemu Auto-Start-Stop polega na automatycznym wyłączaniu silnika w momencie, w którym samochód stoi w miejscu np. przed sygnalizacją świetlną lub w korku. Jednocześnie po wyłączeniu silnika energia elektryczna jest dostarczana do wszystkich używanych elementów wyposażenia. W trybie wyłączonego silnika działa więc klimatyzacja, radio, system Ford SYNC, elektryczne szyby czy reflektory. W sytuacji, w której pobór energii jest zbyt wysoki i zagrażałby płynności ponownego uruchomienia silnika po przerwie system automatycznie się dezaktywuje. Oznacza to, że Auto-Start-Stop nie zadziała na zimnym silniku, podczas jazdy przy ujemnej temperaturze, ani wówczas gdy aktywne pozostają duże odbiorniki energii.

System Auto-Start-Stop jest systemem w pełni automatycznym. Oznacza to, że do uruchomienia silnika po przerwie wystarczy naciśnięcie pedału sprzęgła (w przypadku manualnej skrzyni biegów) lub pedału gazu (w przypadku automatycznej skrzyni biegów). Włączanie i wyłączanie silnika w żaden sposób nie opóźnia naszej reakcji przy przejeżdżaniu na światłach czy ruszaniu z miejsca, za to znacząco ogranicza zużycie paliwa, co najbardziej dostrzegają pasażerowie w ruchu miejskim.

Kiedy warto wyłączyć system Auto-Start-Stop?

System Auto-Start-Stop jest rozwiązaniem w pełni zautomatyzowanym, które de facto nie wymaga interwencji kierowcy podczas jazdy. System samodzielnie ocenia zapotrzebowanie pojazdu na energię elektryczną i jeśli istnieje ryzyko problemów z odpaleniem silnika nie wyłączy go mimo, iż samochód stoi w miejscu. Nie oznacza to jednak, że jako kierowcy nie możemy wyłączyć lub wyłączyć systemu zarządzania pracą silnika. Jak już wspomnieliśmy opcja ta jest dostępna w zdecydowanej większości modeli pojazdów wyposażonych w omawiany system, a jego włączenie i wyłączenie sprowadza się do wciśnięcia jednego przycisku. Kiedy więc warto skorzystać z opcji „wyłącz” w stosunku do systemu Auto-Start-Stop?

Automatyczne wyłączenie silnika na wzniesieniu budzi dyskomfort u wielu kierowców, zwłaszcza tych początkujących. Dojeżdżając na wzniesienie, na którym będziemy się musieli zatrzymać np. z powodu świateł ulicznych możemy wyłączyć system. Wówczas Auto-Start-Stop nie zadziała, a silnik będzie pracował przez cały czas umożliwiając nam bezpieczne ruszenie z miejsca.

Skontaktuj się z namiUmów się na jazdę próbną


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile