Samochód elektryczny czy hybrydowy?

10.02.2021

Wybór nowego samochodu to decyzja, której nie powinniśmy podejmować pod wpływem chwili. Zwłaszcza, jeśli zastanawiamy się nad zamianą samochodu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym na pojazd elektryczny bądź hybrydowy. Podjęcie ostatecznej decyzji w tej sytuacji warto poprzedzić odpowiednim researchem i przekonać się, które z oferowanych przez rynek rozwiązań najlepiej wpisze się w nasze potrzeby i oczekiwania. Marka Ford oferuje nam aż cztery typy napędów korzystających z energii elektrycznej. To:

 • Mild Hybrid,
 • Hybrid,
 • Plug-in Hybrid,
 • samochód w pełni elektryczny.

Czym się od siebie różnią? Jaki zasięg oferują? Czy sprawdzą się w Twojej firmie lub gospodarstwie domowym? Zakup samochodu z napędem elektrycznym wciąż budzi wśród polskich kierowców pewne obawy, przede wszystkim o odstęp do infrastruktury oraz minimalny czas ładowania baterii umożliwiający kontynuowanie przerwanej podróży. Między innymi ze tych względów wciąż jesteśmy bardziej zainteresowani samochodami z napędem hybrydowym niż popularnymi na Zachodzie elektrykami. W praktyce, samochody elektryczne nowej generacji pozwalają na pokonanie ok. 500 km na jednym ładowaniu, podczas gdy stacje szybkiego ładowania umożliwiają naładowanie baterii do poziomu 80% w czasie około 30 minut – to mniej, niż zajmie nam zamówienie i zjedzenie lunchu. Jednocześnie samochody elektryczne możemy ładować dzięki domowym stacją ładowania Wallbox, których instalacja w przydomowym garażu jest relatywnie prosta i niewymagająca. Stacje ładowania Wallbox coraz częściej pojawiają się także w garażach podziemnych, tak w przypadku obiektów komercyjnych i biurowych, jak i nowopowstających obiektów mieszkalnych. Dlatego jeśli tylko w miejscu garażowania/parkowania samochodu mamy dostęp do stacji ładujących, samochód w pełni elektryczny może się okazać doskonałym wyborem. Co jednak w sytuacji, w której takiego dostępu nie mamy?

Hybryda w zabudowie wielorodzinnej

Gros kierowców w Polsce to osoby mieszkające w blokach mieszkalnych, które na chwilę obecną nie oferują dostępu do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Siłą rzeczy kierowcy Ci mają ograniczony wybór co do zakupu ekologicznego samochodu z napędem elektrycznym. Mogą oni natomiast skorzystać z rozwiązania alternatywnego, jakim jest napęd hybrydowy. Napęd hybrydowy w ofercie Forda dostępny jest w wariancie z możliwością doładowania baterii i bez. W zależności od naszych preferencji oraz zaplecza, jakim dysponujemy możemy się więc zdecydować na wariant:

 • Mild Hybrid,
 • Hybrid,
 • Plug-in Hybrid,

Mild Hybrid to pojazd, w którym silnik elektryczny pełni rolę wspomagającą i nie pozwala na jazdę z samym napędem elektrycznym. Ze względu na wspomaganie elektryczne samochody MHEV odznaczają się niższym spalaniem. Bateria ładowana jest w trakcie jazdy, w związku z czym kierowca nie ma możliwości doładowania samochodu z zewnątrz. MHEV to pojazdy dedykowane dla osób, które pokonują a krótkie dystanse z zachowaniem średniej prędkości.

Hybrid to samochody, które oferują bardzo ograniczony zasięg przy wykorzystaniu samej energii elektrycznej – de facto do kilku kilometrów. Z tego względu silnik elektryczny jest w nich traktowany również jako element wspomagający silnik spalinowy. To przekłada się na niższe spalanie i wyższą ekonomikę jazdy. Po wyczerpaniu się baterii samochód porusza się dalej wykorzystując silnik spalinowy, a bateria ładuje się w trakcie jazdy.

Plug-in Hybrid to innowacyjna technologia na rynku samochodów hybrydowych umożliwiająca doładowywanie baterii w samochodzie energią elektryczną z sieci. Przy w pełni naładowanej baterii samochód może przejechać dystans do 50 km, co w znaczącej większości przypadków przekłada się na możliwość ekologicznej jazdy po mieście. Po wyczerpaniu się baterii samochód porusza się dalej, wykorzystując silnik spalinowy.

Skontaktuj się z nami Sprawdź dostępne samochody Umów się na jazdę próbną


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  Ford Mustang Mach-E

  Ford Mustang Mach-E
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga

  Ford Kuga
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD

  SPRAWDZENIE I DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI FORD
 • Promocja kończy się: 31.08.2023

  SERWIS

  Moc hamowania, na której możesz polegać

  Moc hamowania, na której możesz polegać
 • Promocja kończy się: 30.06.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile
Pokaż najnowsze promocje FordStore Auto Nobile

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od FordStore Auto NobileOpinie